A hitelfelvétel minden esetben körültekintő eljárást igényel, ezért jó tisztában lenni azokkal a tényezőkkel, amelyek a legnagyobb pozitívumot vagy éppen bukást jelenthetik. A különböző marketingfogások mellett a hitelközvetítők is az alacsony hitelkamattal igyekeznek felhívni a figyelmet egy-egy támogatási lehetőségre, miközben sokkal fontosabb tisztában lenni a THM, azaz a Teljes Hiteldíjmutató százalékban meghatározott értékével.
Ebből kifolyólag a várható kamat összege és a törlesztőrészlet még önmagában nem határozza meg a kölcsönajánlatot, ugyanis a bank ezen túl további kezelési költségeket is felszámol. Ezeknek az összegét a THM értéke tartalmazza, ezért hiába kecsegtető egy 0%-os akciós kamattal rendelkező hitelajánlat, még ugyanúgy megvan az esélye, hogy a későbbiekben jelentős kiadásokkal kell számolni.
Tudjon meg mindent a THM fogalmáról!
Napjainkban számtalan kölcsönajánlat között lehet válogatni, hogyha a cél egy új lakás megvásárlása vagy az életkörülmények korszerűsítése. A banki szféra lehetőségei mind hasonló ajánlatokat reklámoznak, azonban más feltételekkel, különböző hitelkamattal és THM-mel teszik. Ahhoz, hogy megtalálja az Ön számára legtökéletesebb lehetőséget, érdemes online hitelkalkulátorral összehasonlítania és kiszámolnia a különböző pénzintézetek ajánlatainak feltételezhető törlesztőjét.
A THM fogalma
A Teljes Hiteldíjmutató (közismertebb nevén THM), meghatározza a hitel teljes díjának százalékos arányát a hitel teljes értékéhez képest, így egy azonnali képet mutat arról, hogy Önnek mekkora összeget kell visszafizetnie a hitelfelvétel után. Ilyenkor nem kizárólag a törlesztőrészletről van szó, hanem minden – a hitelfolyósításhoz szükséges – kezelési költségről. Tehát a THM tartalmazza az olyan kölcsön folyósításával kapcsolatban álló és hitelfelvételhez fűződő bizonyos költségeket, mint a(z)
- kamat,
- értékbecslés,
- tulajdoni lap,
- jelzálog bejegyzés,
- folyósítási jutalék,
- számlavezetés költségei.
Amivel a THM sem számol
Ettől függetlenül még a THM százalékának megvizsgálásával sincs biztosítva, hogy minden felmerülő költségről szó esett. Léteznek olyan díjtételek, amelyek nem közvetlenül kapcsolódnak a hitelfolyósítás menetéhez, ezért nem jelennek meg a Teljes Hiteldíjmutató százalékos arányban kifejezett értékében. Ezeket a költségeket a teljes hiteldíjon felül kell visszafizetnie a hitelfelvevőnek, ilyenek például a(z)
- hitelbírálati díjak,
- késedelmi kamatok,
- futamidő hosszabbítási költségek,
- rendelkezésre tartási jutalékok,
- közjegyzői– és ügyvédi díjak,
- biztosítási díjak,
- garancia díjak,
- átutalási díjak.
A THM és különböző hiteltípusok kapcsolata
A különböző hiteltípusok kapcsán az esetek nagy részében különböző elemek határozzák meg és befolyásolják a THM értékét. Ebből kifolyólag érdemes már a hitelkonstrukció igénybevétele előtt tisztázni, hogy egy bizonyos ajánlat Teljes Hiteldíjmutatója milyen költségeket foglal magába, és ennek értékét milyen tényezők módosíthatják.
1. Személyi kölcsönök a THM tükrében
A személyi kölcsönök THM értéke például ezt a három plusz elemet tartalmazza: az ügyleti kamatot, a számla folyósításának és a számla vezetésének díját. Ahogyan minden hitelkonstrukció esetében a személyi kölcsönök kapcsán is felmerülhetnek kedvezményes lehetőségek, amikor a pénzintézetek elengedik a számlavezetési és folyósítási díjat.
A jutányos lehetőségek egyértelműen befolyásolják a THM értékét, de ettől függően a jövedelemhatár is módosíthatja az összeget, ugyanis minden bank saját értékküszöböt szab ki feltételként. A körültekintő eljárás érdekében érdemes minden banki ajánlatot végigböngészni, hiszen a kedvezmények mellett a havi bevétel is befolyásolhatja a személyi kölcsönök után fizetendő összeget.
2. A jelzáloghitelekhez tartozó THM és a BUBOR kapcsolata
A jelzáloghitelek kapcsán a THM plusz költségeként a szerződéskötési és számlavezetési összeget számolják fel a pénzintézetek a legtöbb esetben. Ami azonban ennél sokkal fontosabb, hogyha a jelzáloghitelek BUBOR-hoz köthetőek, akkor jelentős mértékben ingadozhat a THM értéke. Miről is van szó?
A BUBOR – azaz Budapesti Bankközi Forint Hitelkamatláb – a budapesti kereskedelmi pénzintézetek kihelyezési rátájának átlagát jelenti. A BUBOR egy pénzügyi referenciamutató, amely prezentálja a piacon lévő bankok olyan kamatlábait, amiért a pénzintézetek már egymásnak is hajlandóak hitelajánlatot tenni egy bizonyos futamidőre. A bankok a jelzáloghitelek kapcsán a legtöbb esetben a rövid kamatperiódusú hitelek kamatát kapcsolják össze a BUBOR-ral, ezzel védve a saját konstrukciójukat. Ebből kifolyólag ez meghatározóvá válik a THM esetén.
Ettől függetlenül nem kell megijedni, a jelzáloghitelek kapcsán is lehet találni olyan kedvezményes alternatívákat, amellyel lefaragható a THM értéke. Ilyenek például az élet– és lakásbiztosítási engedmények, a munkabér-átutalási kedvezmény, de sokszor olyan helyzettel is találkozhatunk, hogy egy prémium ügyfél egy sajátos és kedvezőbb THM ajánlatot kap.
3. A lakáshitelek komplex THM értéke
A lakáshitelek kapcsán már korántsem annyira rövid a THM értékének listája, mint ahogyan a személyi kölcsönnél és a jelzáloghitelnél arról szó eshet. Ettől függetlenül hasonlóságként jelenik meg, hogy a THM értéket a BUBOR és a kamatperiódus hossza ugyanúgy befolyásolhatja a lakáshitelek esetében is, mint a jelzáloghitelek kapcsán. Az otthonteremtést elősegítő konstrukciók a kedvezményes lehetőségek tekintetében is ugyanúgy alakulnak, a bankok sok esetben számolnak
- a lakás– és életbiztosítási engedményekkel,
- a mukabér-átutalási kedvezménnyel,
- a prémium banki ügyfelekkel,
- és a kötelező díjak elengedésével.
A lakáshitelek THM értéke még így is specifikus, ezért annál több buktatót tartogathat a hiteligénylők számára. Mivel a lakáshitelek kapcsán sok esetben önerőre is szükség van, ami fedezetbiztosítással – azaz saját ingatlanok értékének bevonásával – is biztosítható, így már olyan plusz költségek is képbe kerülnek, mint például a jelzálogjog bejegyzés díja vagy az ingatlan értékbecslési díja. Ezen túl a lakáshitelek igénylése során a THM tartalmazza az ügyleti kamatot és a folyósítási díjat is, illetve az adott kondíció igénybevételéhez szükséges hiteltörlesztési vagy az alapszámla kezelési költségeit is a hozzájuk tartozó fizetési műveletek díjával együtt.
Bizonyos esetekben még olyanról is szó eshet, hogy a lakáshitel THM elemei között megtalálható az életbiztosítás is. Ez természetesen függ a hitelkonstrukció összetételétől és a hitelfolyósító banktól is, de például a hazai K&H pénzintézetek esetében ez egy működőképes feltétel és formula. Ez annyit jelent röviden, hogy az életbiztosítási kamatkedvezmény esetén a THM tartalmazza egy egészséges 35 éves személy biztosítási díját és az ehhez kapcsolódó csoportos beszerzési költségeket is.
A hitelkalkulátor a THM összehasonlításában is segít
A hitelkonstrukciók tekintetében nem találni kettő ugyanolyat, ugyanis a bankok minden esetben saját szabályrendszerhez és feltételekhez kötik az igénylési folyamatot. Ahogyan a fenti hiteltípusok is példázzák, a Teljes Hiteldíjmutató esetében is léteznek eltérések. Ebből kifolyólag mindig érdemes szakember segítségét kérnie, de már az is elég, ha hitelkalkulátorral képes utánajárni az Ön számára legkedvezőbb lehetőségeknek.
A hitelkalkulátorok online elérhetőek, amelyek a THM kiszámításában is a segítségére lesznek. Így azonnal kirajzolódik, hogy a teljes hitelösszegen felül milyen egyéb költségekkel szükséges számolnia a hitel igénylése és törlesztése alatt.
A THM számításnál különösen fontos odafigyelnie az időintervallumok pontos beállításaira – nem mindegy, hogy 5 vagy 20 éves futamidővel számol –, ugyanis nagy eltérések lehetnek a több millió forintos hitelösszegek kapcsán. A THM ismereteinek és az okos kalkulálásnak a tudatában máris nagyobb lehetősége van egy kedvező élethelyzet megteremtésére.