A lakástakarékpénztár kalkulátorok a havi megtakarítás illetve a kapható teljes összeg alapján jelenítik meg a lakástakarék pénztárak ajánlatait. A lakástakarékpénztár kalkulátorok mindig az aktuális pénztári kondíciók alapján számolnak.
A lakástakarék költségei
Fontos kiemelni, hogy nem elegendő csupán a lakástakarék kalkulátorok által mutatott teljes összeget nézni a futamidő illetve a havi megtakarítás függvényében. Hiszen az egyes pénzintézetek ajánlatai között a költségek tekintetében is lehetnek különbségek.
A lakástakarék pénztárak a törvény szerint számlanyitási és számlavezetési díjat számolhatnak fel. A számlanyitási díj általában a szerződéses összeg 1%-a, amit a számla megnyitásakor kell kifizetni. A számlavezetési díjat általában utólag érvényesítik. Fontos tudni, hogy tört év esetén, időarányosított díj kerül felszámításra, valamint minden megkezdett hónapra is teljes havi díj kerül érvényesítésre. A fentieken felül költségként jelentkezhetnek még a befizetés díjai, a kiutalás és a felhasználás igazolás díjai, amik termékenként változhatnak.
A lakástakarékpénztári szerződés módosítása
A lakástakarékok kifejezetten rugalmas konstrukciókkal rendelkeznek. Változtatható a szerződés összege, a megtakarítás futamideje, a kedvezményezett személye és át is ruházható a megtakarítás. Ezeken felül megosztható a lakástakarék szerződés és igényelhető fizetési haladék is. Ezen módosítások feltételeiről mindig az adott pénzintézetnél érdeklődjünk,mert eltérőek lehetnek.
A lakástakarékpénztár előnyei
Az LTP kalkulátorok használói vélhetően ismerik a lakástakarékpénztári megtakarítások előnyeit, de összefoglaljuk a legfontosabbakat:
- Akár évi 72 000 Ft állami támogatás: 30%-os támogatás a betétbefizetésekre.
- Garantált, magas hozam: állami támogatással.
- Adómentes: nem kell fizetni kamatadót.
- A megtakarítási időszak végén kedvező, fix kamatozású lakáskölcsön igényelhető.
- Széles körű lakáscélú felhasználhatóság.
- Megtöbbszörözhető az állami támogatás: több szerződés kötésével.
- Rugalmas megtakarítási forma:
- Többféle futamidő (4, 5, 6, 8 vagy 10 év), és havi megtakarítási összeg választható.
- Bármikor módosítható a havi megtakarítás összege és a szerződés futamideje.
- A megtakarítás felhasználásáról és a lakáskölcsön igényléséről a megtakarítási időszak végén is lehet dönteni.
- A megtakarítási idő után új lakástakarék-számlát nyithaó, így folyamatosan igénybe vehető az állami támogatás.